- Přečtení DNA existující buňky
- Syntéza "kopie" přečtené DNA
- Vložení syntetické DNA do jiné buňky
Analogie ze světa počítačů může být následující:
Programový příkaz
IF(a)THEN exit;
je v počítači zakódován následující posloupností čísel (A-E jsou v 16-kové soustavě čísla):
49462861295448454E20657869743B0A
Zatímco každý gramotný člověk dokáže uvedenou řadu čísel bez obtíží přečíst a přepsat, jenom opravdový počítačový guru dokáže takový text bez obtíží "pochopit", dokonce i když bude vědět, že jde o 16-kové kódy ASCII. A bude potřebovat mnohem hlubší znalosti aby dokázal přesně předpovědět, jak může změna tohoto příkazu ovlivnit program o několika stovkách nebo tisících řádků, jehož je příkaz součástí a vůbec nemluvím o vymýšlení řádků zcela nových.
Ve skutečnosti není vědátorům význam DNA kódu zase tak úplně neznámý. Do syntetizované kopie byl totiž přidán identifikační "vodoznak" v podobě e-mailové adresy. (u programového jazyka bychom hovořili o komentáři) Tato skutečnost však nic nemění na tom, že konečné důsledky jakýchkoliv zásahů do DNA nedokáže předpovědět nikdo.
Přesto se však vědci nestydí prohlašovat, že už v dohledné době budou vyrábět jako housky na krámě buňky, které budou léčit nemoci, pojídat skleníkové plyny a pohánět automobily. Nejsem ještě stár, ale ze zkušeností mi je jasné, že vytvoří spíše buňky, které budou šířit nemoci a pojídat lidi :-)
A pochopitelně, jak se dalo očekávat, "luza" tento zdařilý pokus považuje za další důkaz neexistence Boha a tím za další povolenku "dělat, co nás napadne".
Žádné komentáře:
Okomentovat