Nezřídka je možné slyšet výroky zpochybňující existenci Boha odkazem na válečné konflikty a tvrzení, že pokud by Bůh existoval, nic takového by nedopustil.
Filozoficko-teologické diskuze na téma skloubení svrchovanosti lidské svobody a omezení lidského rozhodování ponechám stranou. V poslední době mě spíše zaujala obrovská míra štěstí, které lidstvo potkalo v souvislosti se zatím posledním válečným konfliktem světových rozměrů.
Načasování
Je známo, že nacistické německo intenzivně pracovalo na vývoji atomové bomby a dalekonosných raket a dokončení pravděpodobně nebylo daleko. Pokud by válka trvala jen o něco málo déle nebo vypukla o něco málo později, mohl mít Hitler k dispozici zbraň schopnou úplného zničení Země a něco mi říká, že by neváhal ji použít.
Velká Británie
Tato země stála po pádu Francie určitou dobu proti Německu osamoceně. Britové vyvinuli radar, sonar, dokázali luštit šifru Enigma; disponovali silným loďstvem a letectvem. Je prakticky jisté, že bez jejich přispění by válka probíhala zcela jinak. Přitom doslova na poslední chvíli abdikoval kvůli dvakrát rozvedené američance Edward VIII, nepokrytý sympatizant Adolfa Hitlera, jehož při své návštěvě zdravil zdviženou pravicí. Navštívil i koncentrační tábor a nechal se slyšet , že pro svět by bylo velkou tragédií, kdyby byl Hitler svržen a také, že se velmi těší až Hitler zvítězí a rozdrtí USA; pak se vrátí do Anglie, která jej nechtěla za krále, jako její Vůdce. Za války udržovala jeho žena úzké vztahy s Joachimem von Ribbentropem, kterému předávala tajné informace. Je celkem jasné, že pokud by tento nácek kraloval Anglii během druhé světové války, bylo by zle.
Nemohu si pomoct, ale na mě dělají tyto "náhody" dojem působení prozřetelnosti. Druhá světová válka byla nepochybně hrůzostrašnou událostí, na druhou stranu je také dodnes cenným zdrojem obav z válečných konfliktů a poučení o vratkosti míru a hraje tedy i svoji pozitivní roli.
V.K.
Žádné komentáře:
Okomentovat