středa 21. ledna 2009

Lepší zítřky

Včera jsem na polské televizi sledoval zprávy, které se prakticky celé (dokud jsem to vydržel) točily okolo jásání nad novým "báječným" prezidentem USA Barackem Obamou, který konečně vystřídal "toho pitomce Bushe".

"Statisíce nadšených lidí vítaly nového prezidenta ve funkci. Tato událost se opakuje každé čtyři roky, nicméně dnes bylo cítit, že jde o skutečně výjimečný krok pro USA a celý svět..."

Takto nadšeně hovořili, ne - pěli, zpravodajové Polské televize. Do kamery hovořili nadšení bezdomovci, "smažky", prodavači triček a prodavačky, ale také politici (které jsem viděl včera poprvé a pravděpodobně naposledy).

Polský národ se slovy svých diplomatů a hlavně novinářů těší zejména na to, že snad Obama konečně zruší víza a cituji "Pustí nás do Ameriky"... Nemohl jsem si nevybavit pocity hanby a vzteku, který jsem zažíval, když si mě při mé letní dovolené v Anglii lidé znechuceně prohlíželi a s despektem si šeptali "Polish".

Nemohu pochopitelně Obamu soudit, dokud nic konkrétního nepředvedl. Nicméně určité náznaky směru jeho politiky jsou známy. Kromě sociálních změn, na které se ze všech nejvíc těší přistěhovalci, bezdomovci a Poláci, jsou to také mnohem důležitější změny v přístupu k etickým otázkám, jako je klonování nebo potraty. Obama hodlá znovu povolit potraty částečným porodem, které Clinton zavedl a Bush zakázal. O tom Polská televize pro jistotu neinformovala, zato však výrazně upozornila na to, že Obama zahájil "převzetí moci" v kostele (přitom nevím, zda existuje prezident, který to neudělal).

Nežil jsem sice v roce 1933, ale z dokumentů (dobových i novodobých) vím, že celosvětové nadšení davů, stejně jako intelektuálů, tehdy rovněž takřka neznalo mezí. Nad Hitlerem se rozplývali dělníci, inteligence i světoví politici. A těžko si nevšimnout i dalších paralel: světová krize, sociální politika,neúcta k životu....

Žádné komentáře: